Miért van az, hogy minden évben más-más intenzitású ez a csodás és feledhetetlen színorgia?
telekhatár menti, változatos növény összeültetés (fent)
Ez az őszi szín-játék, a levélszíneződés, színtiszta "egyszerű" kémia.
A levelek zöld pigmentje a klorofill.
A klorofillban elnyelt fény szolgáltatja az energiát ahhoz, hogy a növény a szén-dioxidot és a vizet oxigénné és szénhidrátokká alakítsa át (ez a fotoszintézis).
A klorofill vörös és kék fényt nyel el a növényre eső napfényből, ezért a leveleket zöldnek látjuk. Nyáron a klorofill rendszeresen elbomlik és újratermelődik a levelekben.
Viszont a klorofill képződése ősszel az alacsonyabb hőmérséklet és a kevesebb fény hatására lelassul, majd leáll. Ilyenkor láthatóvá válnak más színanyagok, mint amilyenek a karotinoidok és a xantofil. Ezek adják a sárga, narancssárga, barna levélszíneket.
Mivel a karotinoidok egész évben jelen vannak a levélben, csak a zöld színagyagok eltakarják, ezért biztosak lehetünk benne, hogy a sárgás levélszínek elő fognak jönni ősszel.
A levelekben előforduló pigmentek másik csoportja az antocianinok közé tartozik.
Az antocianinok kék, kékeszöld és zöld fényt nyelnek el, ezért az antocianinokat tartalmazó leveleket vörösnek látjuk.
szárnyas kecskerágó (fent)
Az ősszel rövidülő nappalok és a hűvös éjszakák miatt bekövetkező változások egyike, hogy az ág és a levél szára között parafaszerű membrán képződik. Ez a membrán gátolja, hogy a tápanyagok a levélbe jussanak. Ezért abbamarad a klorofill-termelés, és a levelek zöld színe elhalványul.
Ha a levél karotint is tartalmaz, mint például a nyírfa levele, a színe sárgára vált.
Azokban a falevelekben, amelyekben sok a cukor, antocianinok képződnek, ezek festik pirosra a leveleket.
Díszalma levelei (Malus Royalty)
Tehát valójában nem színesednek a levelek, csak éppen elvesztik zöld színüket.
Ahhoz, hogy mindegyik vegyület végezhesse a dolgát, azaz a levelek különböző színekben pompázhassanak a fán, hideg, de nem fagyos éjszakákra, száraz és napos nappalokra lesz szükségünk.
Amikor a levegő tovább hűl és a napfény is egyre kevesebb a színes vegyületek is lebomlanak, illetve visszakerülnek a fák raktáraiba, a levelek megbarnulnak és lehullanak.
Tapasztalatom, hogy az esős, borús idő, ennélfogva a nedves talaj nem kedvez a szép, élénk színeknek, ez a fent leírt folyamat hamarabb megy véghez.
Lásd lent, a kecskerágó levelei most nem élénken vörösek, hanem vizes rózsaszínek.
szárnyas kecskerágó és vadszőlő párosa (fent)
a kicsike, fiatal kecskerágó levelein is végbemegy ez a folyamat ... (fent)