Mit lehet kezdeni a hamuval, fel lehet-e használni kertünkben, vagy a háztartásunkban, ... vagy kerüljön inkább a kukába? Pedig igazi kincset érhet mind a kertben, mind pedig a lakásban!
Fahamu és tuja aprítéka fedi a talajfelszínt.
A fahamu felhasználása
Az emberiség már évezredek óta nagy becsben tartja a fahamut, csak éppen a sokoldalú felhasználásáról mára sokan megfeledkeztek.
A fahamu a fa elégése, tehát hevítés hatására elillanó anyagok távozása után visszahagyott maradék, többnyire laza állapotú, por (ritkábban darabos).
Összetételében különféle oxidok és értékes ásványi sók dominálnak.
A fahamu körülbelül 10-25% kalciumot, 1-4% magnéziumot, 5-15% káliumot és 1-3% foszfort tartalmaz - a fafajtától függően.
A fahamu erősen lúgos kémhatású, pH-értéke 10-13 között mozog, de fafajtánként ez változik.
Egyes fafajták hamujából eltérő erősségű lúg keletkezik. A bükk hamujából gyengébb lúgot nyerhetünk, mint a gyümölcsfákéból. A legerősebbet az akácfának és a kukoricaszárnak köszönhetjük.
Kitűnő trágya
Mielőtt fahamu kerülne a kertbe, azt tanácsolom, hogy ellenőrizd a talaj pH-értékét. A legtöbb zöldségnövény esetében az optimális savasság 6,8-7,2. A hamu bejuttatása a talajba, jelentősen növelheti a talaj lúgosságát.
Az elégetett fából keletkezett hamu kiváló mész-, és káliumforrást jelent, ráadásul olyan nyomelemeket is kijuttathatunk a segítségével, amelyekre óriási szüksége van a növényeknek az egészséges fejlődéshez.
A fahamut vékony rétegben kell szétszórnunk a kertben, de a legjobb, ha először a komposzthalomra hordjuk, hogy ott komposztálódjon.
Fontos tudni, hogy nedvesség hatására a fahamuból lúg és ásványi sók oldódnak ki – ezek kis mennyiségben nem okoznak gondot, nagy mennyiségben azonban perzselhetik a növényeket.
Viszont, abban az esetben, ha először komposztáljuk a fahamut, lehetővé tesszük a lúg és a sók kioldódását és eredményesebben tudjuk használni kertünkben.
A fahamut magaságyás építése alkalmával is fel lehet használni, mint trágya.
A savas talajok semlegesítésére, talajok javítására
Fahamu segítségével módosíthatjuk a talaj pH-értékét, mint ahogy fentebb említettem, 10-13 között mozog a fahamu pH-értéke, így tudjuk növelni a talaj pH-értékét, ezzel csökkentve annak savasságát.
Éppen ezért, savas közeget kedvelő növények közelében nem érdemes használni a fahamut, mert többet árthatunk vele, mint használunk.
Tulajdonságaiban a fahamu hasonlít a mészhez, amelyet a mezőgazdaságban műtrágyaként használnak.
A kalciumot igénylő csúcsnövények számára.
A fahamu tápláló tápanyag, tökéletes azoknak a növényeknek, amelyek a talajban magas kalciumtartalmat részesítenek előnyben, például: bab, brokkoli, kelbimbó, káposzta, zeller, karfiol, saláta, borsó, burgonya, spenót és paradicsom.
a frissen kihajtó növények (koratavaszi hagymások, nárcisz) köré, csigák ellen is. (fent)
Kártevők elhárítására a kertben.
Szórjuk meg a talajt hamuval a növények körül, hogy megvédje őket a gombáktól, pajzstetvektől és a csigáktól.
A fahamu segít a kártevők elleni harcban is nagy hasznunkra lehet. A benne lévő sók képesek elpusztítani a kártevőket, a csigákat, és egyéb gerinctelen puhatestűeket. Ebben az esetben érdemes a fahamut a növények köré, vagy a zöldségágyás szegélye mentén elszórni.
Ha a hamut nedvesség éri, újabb adagot kell kiszórnunk, mivel a víz kimossa a hatékony sókat.
A fahamu nemcsak a csigák ellen véd, hanem a levéltetvek és a pajzstetvek ellen is hatásos!
TIPP:
Kora tavasszal rózsák köré és (az eddig mindig tetves) a szagos hunyor köré szórom!
Működik!
Lombhullás után érdemes a fák törzsét és vastagabb ágait fahamuval beszórni, és azonnal el fognak pusztulni a kártevők.
Elköltöztethetjük a hamu segítségével a hangyákat is: nincs más dolgunk, mint egy kupac hamut tenni a hangyabolyra, a hatás nem marad el.
Egyéb kártevők ellen is hasznos, érdemes a pincék, sufnik sarkaiba szórni egy-egy kisebb kupaccal belőle, ugyanis elűzi az egereket, patkányokat és a csótányokat.
Fahamuval védhetjük házi kedvenceinket is, ecettel és hamuval keverjünk ki egy kenhető masszát, és dörzsöljük át vele a kutyát/macskát – ez a módszer elriasztja a bolhákat, tetveket és még a kullancsokat is!
A kerten kívül is nagy hasznát vehetjük
A fahamu bevethető, mint tisztítószer - porcelántárgyakat, zománcozott edényeket, evőeszközöket, üvegpoharakat újra csillogóvá tehetünk vele.
Először nedvesítsük meg a hamut, majd dörzsöljük át vele a tárgyakat, végül öblítsük le és készen is vagyunk.
A faházak, kerítések elszürkülésének meggátolására meleg és nedves fahamut használhatunk, egyszerűen mossuk át vele a felületet és vissza fogja nyerni eredeti színét. Ehhez a hamut és a vizet 1:3 arányban egy órán át főzzük, szűrjük át, és már használhatjuk is.
A fahamu nagyszerű szagtalanító, csak szórjuk be vele az adott helyet (például a macskaalmot).
De taszítja a ruhamolyt. Szórjunk egy kevés hamut egy sűrű szövésű kis zsákocskába, és tegyük a tárolandó textíliák közé, a szekrénybe.
fahamu hasznosítása a kertben (fent és lent)
Irásom eddig leginkább a kezeletlen fából, festékmentes fából elégetett fahamuról szólt, de el kell mondanom, hogy van olyan hamu is, amit nem szabad felhasználni!
Ez pedig a szénből származó hamu, ez ugyanis toxinokat tartalmaz.
A fahamut viszont bátran alkalmazhatjuk!
Primula, kankalin körül nagyon vékony rétegben is hatásos lehet, főleg a csigák elriasztására (fent és lent)
a fahamu tökéletesen bevált csigák ellen, valamint a fenyőág apríték is sokat segít távoltartásukban. (fent és lent)